Proč je nová lávka u čistírny rezatá?

ilustrační foto: Proč je nová lávka u čistírny rezatá?

Dovolím si zodpovědět tento občany často kladený dotaz.

Lávka je navržena z ocele Atmofix, nebo se jí též říká patinující ocel. Tato ocel se používá pro nosné ocelové konstrukce např. mostů, stožárů a soustav vysokého napětí.

Základní specifickou vlastností tohoto druhu ocele je zvýšená odolnost proti atmosférické korozi. Patinující ocel má totiž schopnost tvořit za vhodných atmosférických podmínek postupně na svém povrchu vrstvu oxidů (patiny), která významně zpomaluje rychlost další nežádoucí koroze. Vrstva patiny se vyvíjí postupně a ustálených vlastností dosahuje cca po 3 až 5 letech. Povrchová úprava patinujících ocelí se nepožaduje, tzn., že povrchová úprava mostu je takto konečná (v případě použití povrchového nátěru by se zastavil proces oxidace). Jediná nevýhoda je, že než povrch zoxiduje, bude konstrukce na omak špinit. Odměnou je ale dlouhá životnost a vzhled konstrukce.

Lávka by měla být dokončena včetně doplňujících úprav požadovaných městem nad rámec projektu na konci měsíce dubna.

Michaela Kajnarová, rozvoj města

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 14. 03. 2018